Jaunumi /

Lūcija Garūta, 4 Prelīdes klavierēm (08.04.2014)

Lūcijas Garūtas Prelīdes klavierēm ir komponistes skaņdarbi, kas visbiežāk iekļauti gan pianistu koncertprogrammās, gan skaņu ierakstu izdevumos. Ieraksti ietver lielu laika posmu- sākot no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem līdz pat mūsdienām- pianistu Vilmas Cīrules, Hermaņa Brauna, Valda Janča, artūra Ozoliņa (Kanāda), Armanda Ābola (Čīle), Jura Žvikova, Dzintras  Erlihas u.c. spēlē. Ieraksti ar Prelīdēm Garūtas atskaņojumā diemžēl nav saglabājušies.

Precīza tapšanas  gada katrai Prelīdei nav. Komponistei raksturīgi, ka viņa vispār tikai retumis notīs raksta atteicīgā skaņdarba tapšanas laiku, kas tad sarežģī pētnieku darbu. S. Stumbres Zvaigznes un zeme skaņdarbu sarakstā Prelīdes klavierēm tiek datētas ar laiku no 1927. līdz 1929. gadam- tie ir divi gadi komponistes dzīvē, ar tā laika izjūtām un pārdzīvojumiem, kas tad arī atspoguļojas Prelīdēs. Tas saskan arī ar to skanējumu Kompozīciju vakaros.

Pianists Valdis Jancis atmiņās liecina, ka Garūta divām Prelīdēm- 3. cis moll un 4. des dur- devusi programmatiskus apakšnosaukumus- Skumjās ilgas un Trauksmainās ilgas, kas tad arī saskan ar to, kurās tās rakstītas- minorā un mažorā. Pie kam interesanti, ka cis un des ir viena skaņa, kas tad, topot par toniku, skaņdarbā iegūst atteicīgo lomu. Šīs tonalitātes ir ļoti nozīmīgas komponistes mūzikā.

Pēc 1929. gada Garūta pati ir izdevusi Prelīdes, katru kā atsevišķu izdevumu, kas tad ir šī izdevuma pamatā.

Krājums maksā 4 EUR.

Garūta 4 prelīdes klavierēm
Garūta 4 prelīdes klavierēmKomentāri


Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com
Draugi / Sadarbības partneri