Jaunumi /

Izdots Edgara Račevska krājums “Solo dziesmas” (17.03.2021)

Profesors Edgars Račevskis ir viens no izcilākajiem latviešu kordiriģentiem, kurš devis nozīmīgu ieguldījumu mūsu koru kultūrā. Līdztekus aktīvai diriģenta un pedagoga darbībai Edgars Račevskis ir pievērsies arī komponēšanai.

Izdevniecība Musica Baltica jau ir laidusi klajā trīs Edgara Račevska kormūzikas krājumus: Grāmata vīru korim (2019), Grāmata jauktam korim (2019) un Grāmata sievu un bērnu korim (2020).Nule izdots arī Edgara Račevska krājums Solo dziesmas. Tajā ir iekļautas 27 dziesmas balsij (balsīm) ar pavadījumu, rakstītas dažādiem balss tipiem. Dziesmas ir tapušas dažādos komponista dzīves posmos, lielākā daļa no tām ir pirmpublicējumi. Atsevišķas dziesmas ir veltītas izciliem solistiem. Piemēram, viena no pirmajām solodziesmām Ave Maria ir rakstīta izcilajam dziedonim Kārlim Zariņam.

Krājumā sastopam ļoti daudzveidīgu tēlu loku, kurā biežāk iezīmējas mīlas lirika, dabas un dzimtenes tēli, arī garīgā tematika. Tekstu izvēlē komponists ir pievērsies gan latviešu dzejas klasiķiem (Jānis Akuraters, Aspazija, Rainis, Ojārs Vācietis u. c.), gan mazāk pazīstamiem latviešu dzejniekiem (Laima Akuratere, Guna Ikona u. c.), gan arī tradicionālajiem latīņu tekstiem. Dziesmu teksti pie Edgara Račevska nonākuši visdažādākajos veidos. Piemēram, dziesmas Ziemassvētkos teksta autors ir nesen mūžībā aizgājušais Edgara Račevska draugs, Austrālijas diriģents Viktors Bendrups, kura dzejoli komponists saņēmis jaungada vēstulē. Īpaša saikne Edgaru Račevski vieno ar dzejnieku Jāni Akurateru, kura mājā viņš ir nodzīvojis desmit gadus.

Krājumā iekļautās dziesmas nosacīti var iedalīt divās grupās. Pirmajā pārstāvētas solodziesmas, kas radītas tikai un vienīgi šādā oriģinālversijā (piemēram, dziesmas ar Astrīdes Ivaskas un Jāņa Akuratera dzeju), savukārt otro grupu veido dziesmas, kas pazīstamas arī jauktā, vīru vai sieviešu kora versijās, piemēram, Mūzu zemīte (Aspazija), Kā tev iet, strēlnieciņ? (Jānis Peters), Ezerlāse (Aleksandrs Pelēcis). Nepieciešamība radīt vienas dziesmas versijas dažādiem sastāviem ir saistīta ar Edgara Račevska iedibinātajiem saietiem – ikgadējām Jāzepa Vītola Dziesmu dienām Gaujienā (kopš 1988), Kurzemes koru salidojumiem Skrundā (kopš 2013) un apvienoto vīru koru Valsts svētku dižkoncertiem 18. novembrī, kuru noslēgumā muzicē apvienotais koris un solisti. Dažas kordziesmas ir pārliktas solo, turpretī no citām solodziesmām ir izveidotas kora versijas. Kā atzīst komponists, dziesma skan labāk, kad to vienlaicīgi atskaņo visi koru veidi: jauktais, sieviešu un vīru.

Līdztekus oriģināldziesmām krājumā atrodam arī latviešu tautasdziesmas Aijā, žūžū, lāča bērni apdari un Franča Ksavjē Grūberapopulārās Ziemassvētku dziesmas Klusa nakts apdari. Zīmīgi, ka trijām dziesmām teksta autors ir pats Edgars Račevskis. Izlasē iekļauts arī Agnus Dei no komponista Otrās mesas.


Atslēgvārdi

Račevskis, solodziesmas
Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com