Jaunumi /

Izdots Roberta Liedes krājums Kora dziesmas (12.04.2022)

Sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienību izdevniecība Musica Baltica laidusi klajā Roberta Liedes krājumu Kora dziesmas.

Komponists Roberts Liede (1967–2006) dzimis Rīgā. Absolvējis Emīla Dārziņa mūzikas skolu, kur mācījies kompozīciju pie Imanta Zemzara un Ģederta Ramana, un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur studējis Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē. Strādājis par pedagogu Emīla Dārziņa mūzikas skolā un Rīgas 3. Mūzikas skolā. Nozīmīgs bijis arī mūzikas raidījumu režisora darbs Latvijas Televīzijā.

Neskatoties uz īso mūžu, Roberts Liede radījis skaņdarbus teju vai visos akadēmiskās mūzikas žanros, tostarp sacerējis operu Mazais princis, divas simfonijas, koncertžanra darbus, kā arī daudzus kamermūzikas, klaviermūzikas un kormūzikas opusus.

Līdz šim ir publicēti Roberta Liedes krājumi Dziesmas bērniem, Vokālā lirika un Skaņdarbi klavierēm. Nule tiem pievienojies krājums Kora dziesmas, kurā iekļautas kompozīcijas sieviešu, vīru un jauktajam korim. Lielākoties tās ir kordziesmas a cappella, izņemot trīs miniatūras ar klavieru pavadījumu. Teksta autoru vidū ir gan latviešu dzejas klasiķi Jānis Jaunsudrabiņš, Vilis Plūdons, Jānis Poruks, Ojārs Vācietis, gan arī mazāk pazīstami latviešu dzejnieki. Kordziesmu tematika ir saistīta ar mīlas liriku, dabas tēliem, dzimto zemi un Dievu. Līdztekus latviešu dzejai komponists pievērsies arī sakrālajiem tekstiem latīņu valodā.

Krājuma ievadā kordiriģente Ieva Apsīte raksta: “Vīru kora dziesmas izceļas ar savu patriotismu un dzimtenes mīlestību, lieki nesarežģot ne melodiju, ne arī ritmu. Tomēr šķiet, ka vairāk mīlestības komponists ir veltījis sieviešu kora dziesmām. (..) Īstas dziesmu pērles ir Roberta Liedes Agnus Dei, Miserere un Laudate Dominum sieviešu korim, kur soprāni skan kā dzidras vijoles, bet alti kā sulīgi čelli. Izteiksmīgā un mierīgā Ticība ar Leona Breikša dzeju, kurā komponists teksta saturu precīzi ir atspoguļojis mūzikā, tāpat arī it kā vienkāršā, bet melodiski skaistā Ave Maria (jauktajam korim) ieņems stabilu vietu kora dziesmu repertuārā.”

Krājums izdots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Pieminot komponistu Robertu Liedi 55 gadu jubilejā, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija aicina uz viņa vokālās un klaviermūzikas dziesmu koncertu Dzīvais mantojums, kas notiks šā gada 20. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē.

Koncertā muzicēs kamerkoris Cantus (diriģente Ieva Apsīte, mākslinieciskā vadītāja Mārīte Junita Apsīte), vokālisti Jolanta Strikaite-Lapiņa, Sarma Liede un Jānis Kurševs, pianisti Inguna Puriņa, Ventis Zilberts u. c. Koncertu vadīs muzikoloģe, profesore Dr. art. Lolita Fūrmane.

Biļetes uz koncertu ir pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs un tīmekļa vietnē www.bilesuparadize.lv


Atslēgvārdi

Roberts Liede, Kora dziesmas, krājums
Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com
Draugi / Sadarbības partneri