Jaunumi /

Klajā laists Roberta Liedes klaviermūzikas krājums (21.09.2021)

Sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienību izdevniecība Musica Baltica laidusi klajā līdz šim maz iepazītā latviešu komponista Roberta Liedes krājumu Skaņdarbi klavierēm. Visi krājumā iekļautie darbi ir pirmpublicējumi.

Komponists Roberts Liede (1967–2006) bijis rīdzinieks. Absolvējis Emīla Dārziņa mūzikas skolu, kur viņa pirmie kompozīcijas pedagogi bija Imants Zemzaris un Ģederts Ramans, un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (1990), kur studējis Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē. Strādājis par pedagogu Emīla Dārziņa mūzikas skolā (1988–1990) un Rīgas 3. bērnu mūzikas skolā (2000–2002). Nozīmīgs bijis arī mūzikas raidījumu režisora darbs Latvijas Televīzijā (1990–2000).

Roberts Liede radījis darbus muzikālā teātra, simfoniskajā, kormūzikas un kamermūzikas žanros, būtisku vietu atvēlot arī klaviermūzikai. Balstoties neoklasicisma un neoromantisma estētikā, klavierdarbos atspoguļojas komponista individuālais pasaulskatījums un daudzveidīgā tēlu pasaule.

Krājuma Skaņdarbi klavierēm ievadā pianiste Inguna Puriņa raksta:

“Roberta Liedes klavierminiatūras ir kā pērļu virkne, kas šajā krājumā aizved arī pie izvērstākas formas skaņdarbiem – divām balādēm. Klaviermūzika viņa daiļradē ir bijusi klātesoša vienmēr, vēl jo vairāk tādēļ, ka Roberts Liede pats labi spēlēja klavieres. Gadu gaitā, pilnveidojoties komponista rokrakstam, daži klavierdarbi ieguvaarī orķestra krāsas. Var minēt kaut vai kompozīciju Aizlūgums, kas kļuva par operas Mazais princis epilogu.

Skaņdarbu izlasē ir iekļauta apmēram puse no Roberta Liedes kompozīcijām klavierēm. Viņa klavierdarbi vispār ir bagāti ar harmonisko valodu un interesantiem, mainīgiem ritmiem, kas piešķir mūzikai dabisku, cilvēka runai līdzīgu ritējumu.

Šajā krājumā sev piemērotu skaņdarbu atradīs gan mūzikas skolas audzēknis, gan koncertējošs pianists.”

Krājuma izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.


Atslēgvārdi

klaviermūzika, Roberts Liede, skaņdarbi klavierēm
Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com