Komponisti un autori /

Feils, Alfrēds (1902 - 1942)

Biogrāfija   Darbi  

Komponists, ērģelnieks, pedagogs un diriģents – Latvijas konservatorijā beidzis kompozīcijas teorijas klasi un ērģeļspēles klasi (1928), studējis arī sitamo instrumentu spēli. Darbojies galvenokārt Daugavpilī – par Latgales Tautas konservatorijas pasniedzēju (no 1930) un direktoru (1932–1941), ērģelnieku un Daugavpils Latviešu biedrības kora diriģentu, bijis šīs pilsētas un novada mūzikas dzīves dvēsele. Viņam izcili nopelni arī 1940. gada vasaras 3. Latgales apgabala dziesmu svētku organizēšanā un vadīšanā. 1941. gada jūnijā uz nepatiesas denunciācijas pamata arestēts un nometināts Krasnojarskas apgabalā, Sibīrijā, kur gājis bojā.
Lai gan Feils komponējis arī klavierēm, pūtēju orķestrim, balsij ar klavierēm u.c., lielākoties pazīstamas ir viņa kordziesmas (tuvu simtam, to vidū 25 tautasdziesmu apdares). Pēc izteiksmes tipa tās bieži sliecas uz korālismu un piētiskām noskaņām, prāva daļa no tām komponēta ar reliģiskas dzejas tekstiem. Taču korāliskums Feila labākajās kordziesmās ar izmeklētu, koloristisku harmoniju palīdzību iegūst dzejiski noskaņotas kontemplācijas raksturu un ir mākslinieciski iedarbīgs.
Daudzi darbi gājuši bojā kara apstākļos. Lielākais vienkopus izdevums – Alfrēds Feils, Septiņpadsmit dziesmas koriem (R., 1937). Feila tautasdziesmu apdares attīsta Emiļa Melngaiļa un Jēkaba Graubiņa pieeju šim žanram – gan tautas mūzikas diatonisma pārtverē, gan arī tehniskas brīvības, virtuozitātes un ilustratīva skaņu raksta izvēršanā. Te Feils izpaužas kā inteliģents, mēra sajūtas apveltīts mūziķis, kas labi pārvalda kompozīcijas tehniku un sasniedz iecerētos izteiksmes mērķus.

Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com