Komponisti un autori /

Einfelde, Maija (1939)

Biogrāfija   Darbi  

Maija Einfelde
Maija Einfelde
Foto 1

Līdz ar uzvaru starptautiskajā Bārlova kompozīciju konkursā ASV 1997. gadā sākās Maijas Einfeldes mūzikas plašas starptautiskās atzīšanas ceļš.

Komponiste dzimusi Valmierā, 1939. gada 2. janvārī. Viņas tēvs bijis ērģeļbūvētājs, māte – baznīcas ērģelniece. Mūzikas izglītību ieguvusi Cēsīs, Alfrēda Kalniņa mūzikas vidusskolā un Rīgā, JMMV. Mācījusies Jāņa Ivanova kompozīcijas klasē LVK, kuru absolvējusi 1966. gadā. 1968. gadā uzsākusi pedagoģisko darbību, mācot kompozīciju un teorētiskos priekšmetus (Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, JMMV, EDMS, vakara mūzikas vidusskolā Rīdze). 

Maija Einfelde komponē galvenokārt kora mūziku un kamermūziku. Bārlova konkursa balvu viņa ieguva par kameroratoriju Pie zemes tālās... ar Eshila dzeju. Kā Bārlova konkursa uzvarētājai viņai tika pasūtīts jauns kora skaņdarbs – 15. psalms. To iestudēja četri kori: (Brigama Janga universitātes koris un Kansas City Chorale Amerikā, Vankūveras kamerkoris Kanādā un Nīderlandes Radio koris) un atskaņoja Kanzassitijā un Ņujorkā, Kārnegija zālē, autorei pašai klātesot. Darbs Un es redzēju jaunas debesis (teksts no Jāņa Atklāsmes grāmatas) radies 1998. gadā kā Anglijas pasaulslavenā Hiljarda ansambļa pasūtījums. Izcilus panākumus Maijas Einfeldes mūzika guvusi UNESCO starptautiskās mūzikas padomes (IMC) konkursā RostrumConcertino četrām klarnetēm un Maija balāde ar Aspazijas dzeju astoņbalsīgam jauktajam korim ir to latviešu komponistu skaņdarbu vidū, kurus Rostrum ieteica pasaules raidstacijām iekļaut savās programmās.

1997. gadā Maijai Einfeldei piešķirta Lielā mūzikas balva, 1999. gadā viņa apbalvota ar LR Kultūras ministrijas prēmiju, 2000. gadā – ar Autortiesību bezgalības balvu, ko piešķir Latvijas Autoru apvienība. 2002. gadā komponiste kļuva par Zinātņu akadēmijas goda locekli. 2019. gadā komponiste saņēmusi Lielo mūzikas balvu par mūža ieguldījumu.

Komponistes dēls Jānis Einfelds ir rakstnieks. Maija Einfelde komponē ik dienu, nepaļaujoties uz iedvesmu. Viņa rūpīgi izstrādā visas darba detaļas un nianses. Labprāt veido vienam darbam vairākas redakcijas un versijas, piemēram, Ave Maria (sieviešu korim, arī jauktajam korim, arī – ērģelēm) vai Adagio (daļa no stīgu kvarteta, arī klavieru trio, arī – vijolei, čellam un ērģelēm).

Ligita Ašme

www.lmic.lv

Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com