Komponisti un autori /

Lūsēns, Jānis (1959)

Biogrāfija   Darbi  

Jānis Lūsēns
Jānis Lūsēns
Foto 1

Jānis Lūsēns dzimis 1959. gada 7. aprīlī Liepājā. Absolvējis Liepājas 1. vidusskolas 8. klasi (1975), Liepājas Em. Melngaiļa mūzikas vidusskolas teorijas nodaļu (1979) un LVK Jāņa Ivanova kompozīcijas klasi (1983). 1999–2002 bijis Liepājas teātra muzikālās daļas vadītājs.

Līdz 90. gadu vidum darbojies galvenokārt neakadēmisko žanru mūzikā. Studiju laikā izveidojis eksperimentālu instrumentālās mūzikas ansambli Zodiaks (1979). Kaut arī sākotnēji Zodiaks darbojās tikai kā studijas grupa, jo tālaika tehniskās iespējas nepieļāva šīs mūzikas koncertatskaņojumu, mūziķi sasniedza augstu popularitāti. Īpašu vērību guva ansambļa Zodiaks albums Disco Alliance(1980), kas tika izpārdots vismaz 20 miljonu lielā tirāžā visā pasaulē. Albumā bija vienkāršas instrumentālas disko kompozīcijas, taču savam laikam tas bija jauns un neierasts. Disco Alliance bija pirmā latviešu popmūzikas plate, turklāt izcēlās ar progresīvu elektronikas lietojumu, košu apvāku un nebūt neatpalika no Rietumu tā laika produkcijas. 1999. gadā jaunās skaņās atdzima albuma Disco Alliance singls Pacific. Dziesmai tika izveidotas četras versijas, pie tām strādāja Jānis Lūsēns, Modris Skaistkalns, Edijs Gņedovskis un grupa Bet bet. Aktīvu interesi par Pacific jaunajām versijām izrādīja Japānas un Polijas EMI kompānijas. 2002. gada rudenī Anglijas un Īrijas pārdotāko singlu topā iekļuva grupas PPK atskaņotā dziesma ReLoad, kuras pamatā ir J. Lūsēna dziesmas Zodiacmelodija.

Pēc neveiksmīga mēģinājuma iekļaut ansamblī vokālistus Zodiaka darbība pirmajā sastāvā pārtrūka. 1983. gadā J. Lūsēns sāka vadīt grupu Neptūns, sauktu arī par Jāņa Lūsēna grupu. Tas galvenokārt bija meklējumu laiks – tobrīd nevar runāt par vienotu stilu. Tālaika spilgtākā liecība ir Igo ieskaņotā dziesma Par smilgām. 1987. gadā Neptūns ieguva Zodiaka vārdu. Jaunajā sastāvā bija dziedātājs un vijolnieks Zigfrīds Muktupāvels un komponista dzīvesbiedre dziedātāja Maija Lūsēna. Grupa guva ievērību, izcīnot galveno balvu festivālā Liepājas dzintars ’87

Nozīmīgu vietu komponista daiļradē ieņem teātra mūzika. Komponists rakstījis mūziku visiem lielākajiem Latvijas teātriem. Sevišķi auglīga bijusi sadarbība ar dzejnieci un dramaturģi Māru Zālīti, ar kuru kopā tapušas vairākas rokoperas, kā arī Putnu opera, kas iestudēta ne tikai LNO, bet arī teātrī Vanemuine Tartu, Igaunijā.

90. gados J. Lūsēns nopietni pievērsies vokāli simfonisko darbu rakstīšanai (kantāte LIIV, Magnificat, kora simfonija Dziļā elpā). Sadarbojies ar Latvijas Radio kori un Rīgas Doma zēnu kori. J. Lūsēna dziesmas vairākkārt skanējušas Vispārējos latviešu dziesmu svētkos un Skolēnu dziesmu svētkos. 1998. gadā Liepājā noticis komponista autorkoncerts Kā maigi dzelošs rožukrūms

J. Lūsēns ir viens no retajiem komponistiem, kurš raksta mūziku bērniem. Komponists iesaistās arī labdarības akcijās, ienākumus no koncertiem un ierakstiem ziedojot bērniem – Latvijas Bērnu fondam, Bērnu klīniskajai slimnīcai, bērnu invalīdu nometnēm u. c. 

Saņēmis Latvijas teātru gada balvu kā labākais komponists (1996 – par mūziku izrādei Santa Krusa, 1999 – par rokoperu Kaupēn, mans mīļais), Latvijas Lielo mūzikas balvu (par muzikālajām izrādēm 2000. gadā un devumu teātra mūzikas žanrā) un AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu 2003. Kopš 1987. gada J. Lūsēns ir Komponistu Savienības biedrs.

www.lmic.lv

www.janislusens.lv

Ienākt
draugiem.lv twitter.com facebook.com